Elhunyt Andorka Sándor

Életének 76. évében elhunyt Andorka Sándor, a magyar kézilabda történetének egyik legnagyobb hatású játékvezetője és sportdiplomatája, az MKSZ Nemzetközi Bizottságának egykori elnöke, nemzetközi játékvezető, az Európai- és a Nemzetközi Kézilabda Szövetség játékvezetésért felelős testületének korábbi tagja.

Andorka Sándor három sportágban is, röplabdában, labdarúgásban és kézilabdában egyaránt NB-s szinten működött közre játékvezetőként, de az igazán nagy sikereket kézilabdában érte el. A Schóber Ottóval alkotott legendás párosuk 1981-től idehaza, 1983-tól nemzetközi színtéren szerzett komoly hírnevet. Kettősük az évek során közel 450 NB I-es mérkőzést, 10 Magyar Kupa-döntőt, 297 nemzetközi találkozót dirigálhatott, beleértve "A" és alacsonyabb kategóriás női, férfi felnőtt és korosztályos világbajnokságot, illetve a barcelonai előolimpiát is.

Az aktív játékvezetést követően sem szakadt el a kézilabdázástól, 2002 és 2012 között az Európai Kézilabda Szövetség Versenybizottságának tagjaként a játékvezetésért felelt, egyúttal az IHF játékvezetői testületének tagja volt, majd az EHF Versenybizottságában a klubversenyeket felügyelte, emellett az IHF lektoraként is tevékenykedett. Aktívan részt vett a játékvezetők képzésében, delegátusként pedig rendszeresen jelen volt az európai kupamérkőzéseken, továbbá két olimpián, nyolc felnőtt vb-n, tizennégy Eb-n, valamint több EHF-kupa és BL-döntőn is.

Az utóbbi években a Magyar Kézilabda Szövetség Nemzetközi Bizottságának elnökeként, a válogatottak csapatvezetőjeként sokat dolgozott a magyar kézilabdázás sportdiplomáciai sikereiért a világversenyeken és a mindennapokban egyaránt, csakúgy, mint korábbi nemzetközi megbízatásai során.

2011-ben megkapta az EHF Special Award-kitüntetést, az európai szövetségtől, a Magyar Kézilabda Szövetség 2020-ban legmagasabb kitüntetését, a Török Bódog Életműdíjat adományozta neki.

Nehéz megszólalni, hiszen óriási veszteség érte a magyar kézilabdázást, de az egész magyar sportot, ezt jól tudják azok, akik ismerték Sanyit. Akik pedig ismerték, mindannyian szerették is, ebben biztos vagyok – hangsúlyozta Horváth Gabriella, az MKSZ főtitkára. – Óriási szerepe volt számos, az elmúlt évtizedekben a háttérben elért magyar sikerben, ezek közül is kiemelkedik, hogy elnyertük a 2022-es férfi Európa-bajnokság rendezési jogát két és fél évvel ezelőtt Glasgowban, de rengeteget köszönhetnek neki a magyar klubok és játékvezetők is, mindenkinek a mentora volt, aki a nemzetközi kézilabdaéletben bármilyen szerepet játszott Magyarország részéről, rengeteget tanultunk tőle, pár napja is még felajánlotta segítségét a közelgő EHF-kongresszus kapcsán. Betölthetetlen űrt hagyott maga után, de a sportág szereplőinek lelkében örökre itt marad velünk.

Mély megdöbbenéssel és megrendüléssel hallottam a hírt, hiszen Andorka Sándor minden magyar kézilabda-játékvezető számára irányadó volt, szakmailag és emberileg is, és sportdiplomataként az én játékvezetői pályafutásomat, valamint sok kollégámét is végig kísérte, határtalan segítőkészséggel, így nehéz most megszólalni – mondta el Herczeg Péter, az MKSZ Játékvezetői Albizottságának elnöke. – Minden utánpótlás- és felnőtt világversenyen ott volt, ahol járhattam, fantasztikus hátteret adott nekünk, és a Játékvezetői Albizottság munkájában is rengeteget segített, szakmai és vezetői, sportdiplomáciai tapasztalatával egyaránt. Halála óriási veszteség, számomra emberileg, és a magyar kézilabda játékvezetői szakma számára is. Őszinte részvétem családjának is. Nyugodj békében, Sanyi!

Andorka Sándort a Magyar Kézilabda Szövetség saját halottjának tekinti, emlékét megőrizzük. Tiszteletére a hétvégi kézilabda-mérkőzéseket egy perces gyászszünet és főhajtás előzi meg.

Forrás: mksz.hu

Támogatóink

Médiapartnereink